Jak si ověřit, že váš důchodový list eviduje všechny doby pro výpočet důchodu

13. srpna 2013 v 13:14 |  Finanční rádce
Nepřipravte se o budoucí důchod, zkontrolujte si důchodový list.

Ke kontrole slouží takzvaný důchodový list. Informativní osobní list důchodového pojištění obsahuje údaje, které o každém z nás eviduje Česká správa sociálního zabezpečení a které se využívají při výpočtu důchodu.
Běžně se stává, že některé doby se nezapočítají, protože k nim již neexistují ani prokazující doklady, ani svědci.
Pokud tedy zkontrolujeme kompletnost údajů na důchodovém listě, máme šanci zjistit, že některá z odpracovaných dob chybí v době, kdy ještě máme šanci potřebný doklad získat a doložit.
Údaje, které důchodový list obsahuje, se využívají při výpočtu budoucí penze. Důchodový list obsahuje hlavně časová rozmezí, kdy vznikla doba účasti na důchodovém pojištění, ukazuje také druh těchto pojistných dob (například zaměstnání či studium) a vyměřovací základy. Přičemž pokud v něm některé údaje chybí, nemá je Česká správa sociálního zabezpečení k dispozici a do výpočtu důchodu je nezahrne.
O informativní důchodový list si můžete zažádat. Nárok na zaslání informativního listu máte jedenkrát do roka. Žádost musí být adresována České správě sociálního zabezpečení. Žádost o informativní důchodový list by měla obsahovat: jméno, příjmení, rodné číslo a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování.
Žádost se posílá na ústředí ČSSZ, Křížová 25, Praha, 225 08 buď písemně, nebo v elektronické podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem, popřípadě přes systém datových schránek (vzorová žádost).
Další články:
Řešením situace nejsou plky o extremistech, prohlásil v souvislosti s protesty naštaných lidí, kteří jsou oběťmi násilí, senátor Tomio Okamura.
Katalog poštovních známek - seznam zemí v přehledném uspořádání.
Vietnamci jsou státem uznaná oficiální národnostní menšina po dlouhodobých obstrukcích jim byl tento status přiznán.
Běženci ze Severní Koreje se snaží dostat na jih.
Záznam v registru dlužníků má nepříjemné důsledky při schvalování žádosti o hypotéku.
Můj multikulti svět je okořeněný trochou fantazie, přesto má reálný základ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama