Útěk severokorejců přes Čínu a jihovýchodní Asii na jih

13. dubna 2013 v 9:23 |  Společnost a politika
Natočil jste o severokorejských uprchlících už několik dokumentů. Jak jste se k tomuto tématu dostal?

Přišel s tím šéf jihokorejského listu Čosun Ilbo, který chtěl, abychom se jim věnovali, protože se o nich tehdy v Jižní Koreji nehovořilo. A pak mě to vtáhlo. Při natáčení dokumentů jsem s nimi žil s přestávkami asi rok a také dvanáctkrát překročil ilegálně hranice různých států, konkrétně z Číny do zemí jihovýchodní Asie. Na 90 procent severokorejských běženců se schovává v Číně a když je tam policie objeví, pošle je zpátky do KLDR (tam je čekají tvrdé tresty, pracovní tábory a někdy i smrt, pozn. red.) Snaží se proto dostat z Číny do Vietnamu, Laosu, Thajska. A já ty cesty podnikal s nimi.
Chytili vás přitom někdy někdy?
Třikrát. Jednou jsem s nimi přešel z Číny do Vietnamu a protože jsem se tam dostal ilegálně, musel jsem se vrátit do Číny. Při návratu mě chytila čínská policie. Dva dny mě zadržovala. Pustili mě po telefonátu na jihokorejské velvyslanectví. Dvakrát mě pak Číňané chytili, když jsem bydlel u hranic mezi Čínou a KLDR, a natáčel přes hranici Severní Koreu. Tehdy mi pomohl známý, který se znal s policisty.
Který moment byl během natáčení pro vás nejtěžší?
Natočil jste o severokorejských uprchlících už několik dokumentů. Jak jste se k tomuto tématu dostal?
Pořád to bylo těžké. Lidé si myslí, že jsem odvážný, že se tam vracím. Pravda však je taková, že jsem měl pořád strach. Pokaždé, když jsem s nimi překračoval hranice, tak jsem měl sto chutí utéct.
Co vás zadrželo?
Strávil jsem s těmi lidmi spoustu času, cestoval s nimi přes celou Čínu. A když jsme se dostali společně k hranici, tak jsem je tam prostě nemohl nechat. Třeba s hlavními protagonisty dokumentu Po zemi, po moři jsem strávil rok. A byl jsem také zvědavý.
S hrdinou tohoto filmu jste plul na dřevěné lodi Žlutým mořem. Dost jste společně riskovali. Jste pořád spolu v kontaktu? Jak se mu vede?
Ano, kontakt udržujeme. Bohužel po natočení dokumentu jihokorejští lékaři našli u jeho ženy rakovinu žaludku. Nevypadá to s ní moc dobře.
Jak jste na něj narazil? Nemá strach, že kvůli dokumentu bude perzekvován zbytek jeho rodiny v KLDR?
Oslovil mě sám s tím, že chce propašovat na lodi přes Žluté moře příbuzné své ženy. V KLDR teď už žádnou rodinu nemá.
Další články:
Káva a sport - je výhodné pít kávu 20 až 60 minut před nebo 1 až 2 hodiny po cvičení, kdy tělo potřebuje zavodnit a vytvořit si tím prostředí pro přirozenou obnovu.
Amnestie naruby 2013 přináší náhled na tento společenský fenomén z trochu netradičního pohledu.
Další důvod, proč nejíst maso - masokombinát v Polsku mlel do klobás zdechliny.
Kdy se vyplatí refinancování hypotéky? Při refinancování hypotéky, není dobré čekat až na chvíli, kdy vás vaše stávající banka vyrozumí o nové výši úrokové sazby, ale klient by se měl zajímat o aktuální situaci na trhu zhruba tři měsíce před koncem fixace.
Korejský ženšen je součást tradiční asijské medicíny.
Éčka v potravinách jsou přídatné látky.
V EU začne platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech! Nejbližším cílem ochranářů teď bude zakázat pokusy na zvířatech i při výrobě čisticích prostředků, protože zákaz, který byl schválen, se týká jen kosmetiky.
Copak je tak těžké je mít rád? Každé zvíře svým narození dostává od přírody jedinečnou šanci, kterou již nikdy nedostane.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama