Tradiční čínská medicína

16. dubna 2013 v 14:12 |  Zdraví
Tradiční čínská medicína se v Číně, ale i v jiných zemích těší náležité úctě, neboť dokáže podporovat lidské zdraví. Tradiční čínská medicína přináší efektivní a dostupnou alternativu západní medicíně. Ačkoli pojmosloví využívané v tradiční čínské medicíně jako například jin, jang, oheň, vítr, chlad apod. možná nezní uchu západního člověka vědecky, opak je pravdou. Tradiční čínská medicína má přísná pravidla a kriteria, její materie je až nedozírně obsáhlá. Empirická zkušenost shromážděná, strukturovaná avybroušená během mnoha staletí je s to garantovat výsledky a tyto výsledky také přináší.


Tělo (Jing a Qi) a duch (Shen) se vzájemně ovlivňují,
protože jsou vzájemně propojeni.
Zeslabené tělo oslabuje ducha, a naopak.
Zdraví člověka závisí na
hojnosti esence, vitality a duševní energie.
Pokud jsou Jing, Qi a Shen v harmonii a naplněné
(hojné), pak i tělo je silné, emocionální život je pod
kontrolou a člověk je zdravý tělesně i duševně.

Tradiční čínská medicína je soubor metod a postupů prevence, vyšetření i léčby, které vycházejí z tradičního čínského léčitelství. Mezi metody tradiční čínské medicíny patří především akupresura, akupunktura, masáže, způsob stravování a životního stylu a podávání bylin. Na rozdíl od západní medicíny vnímá tradiční čínská medicína lidské tělo jako vysoce provázaný celek, ve kterém stav jednoho orgánu ovlivňuje jiný. Základními pojmy tohoto pohledu na tělo jsou energie čchi, principy Jin a Jang a učení o pěti prvcích, které nalézáme v čínské filosofii i v jiných tradičních čínských oborech.
Tradiční čínská medicína léčí též pomocí bylin. Navazuje na prapůvodní šamanské tradice a po dobu trvání čínské civilizace nadále čínští lékaři zkoumali léčivé rostliny a jejich působení na lidské tělo.
Další články:
Káva a sport se spolu mohou doplňovat.
Další důvod, proč nejíst maso je mletí uhynulých zvířat do uzenin.
Droga LSD může být i lék na psychické nemoci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama