Běženci ze Severní Koreje

13. dubna 2013 v 10:16 |  Společnost a politika
O běžencích ze Severní Koreje už natočil několik dokumentů. S uprchlíky strávil rok u hranic Číny a KLDR. "Strach jsem měl pořád," říká jihokorejský novinář Hark Joon Lee, který byl v Praze hostem festivalu Jeden svět.

KLDR nedávno provedla třetí jaderný test a teď vypověděla příměří s Jižní Koreou. Jak to všechno Jihokorejci vnímají?
Samozřejmě nám to dělá starosti, ale jsme už na hrozby KLDR zvyklí. Větší obavy panují mezi starší generací, třeba mých rodičů, kteří ještě zažili korejskou válku. Mladší generace to moc nevnímá.
Myslíte, že tentokrát jsou hrozby vážnější?
Ano. Jednak kvůli tomu, že vyvinuli jadernou zbraň. A další věc je to, že lídr země Kim Čong-un je velmi mladý, takže není moc opatrný, naopak může být impulzivní a dělat unáhlená rozhodnutí. A kromě toho, i když se hrozby vůči Jižní Koreji opakují, tak Pchjongjang příměří takto tvrdě ještě nevypověděl.
Co může Západ udělat kromě dalších sankcí vůči režimu?
Mohl by věnovat více pozornosti Severokorejcům a jejich lidským právům. Západ vidí KLDR jen jako nějakou podivnou zemi, ale nezajímá se o její uprchlíky. Někteří přitom prchají do jihovýchodní Asie, kde prosí o pomoc evropské ambasády. Ty by jim mohly pomoci tak, že je dostanou do Jižní Koreje. Sám jsem byl svědkem, jak jim jedna ambasáda řekla, aby odešli.
Další články:
Korejský ženšen patří k asijské medicíně.
Upalování býků na španělské slavnosti El Toro Jubilo, při kterém kapky hořící kapaliny dopadají na hlavu a tělo zvířete a hlasité petardy explodují nad náměstím.
Kdy se vyplatí refinancování hypotéky? Hypotéku je zpravidla možno refinancovat v době, kdy končí fixace.
Další důvod, proč nejíst maso - Rozemleté maso z uhynulých zvířat přidávali do klobás a jiných výrobků v masokombinátu.
Droga LSD může být i lék na některé specifické nemoci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama