Placení v USA

11. března 2013 v 16:44 |  Finanční rádce
Základní rozdíl mezi placením ve Spojených státech a v České republice spočívá v tom, že v USA se platí téměř všude a vždy kartou. A kartou se platí trochu jinak než u nás.

Jedním z rozdílů při placení v amerických obchodech jsou terminály. Zatímci u nás jsme zvyklí na terminály s klávesnicí pro zadání pinu, v USA to jsou malé obrazovky s dotykovým perem. Karty se do nich nestrkají, ale protahují. A vše si dělá zákazník sám.
Pokladní zboží namarkuje, zákazník vezme kartu a bokem terminálu ji protáhne. Za určitých okolností, zde se situace liší obchodník od obchodníka, už nemusí zákazník dělat nic. Žádné piny ani podpisy nejsou vyžadovány. Pokud se na displeji objeví nápis "schváleno", zákazník vezme kartu a zboží a odchází.
V některých případech se budete muset podepsat dotykovým perem na displej a podpis potvrdit. Obsluha opět vaši kartu chtít nebude, vše proběhne automaticky. V poslední době se však občas stává, že pokladní chce vaši kartu vidět a s ní i doklad totožnosti, což je v USA většinou řidičský průkaz, přičemž obsluha bude spokojena i s řidočským průkazem českým.
Vše výše uvedené platí, pokud použijete českou kreditní kartu. S debetní je situace složitější. Buďto terminál nebude vůbec řešit, zda je karta kreditní či debetní, bude ji považovat za kreditní kartu a vše proběhne výše uvedeným postupem. Někdy se stane, že terminál se vás zeptá, zda je karta kreditní či debetní (dělají to i některé bankomaty). Pokud zvolíte po pravdě, že je to karta debetní, může po vás chtít PIN. Ten se zadává na virtuální klávesnici dotykovým perem.
Obecně platí, že problém mít nebudete s embosovanými platebními kartami (s vystouplým číselným kódem), zatímco s elektronickými již problém mít můžete. Neembosované elektronické karty například neakceptují autopůjčovny nebo hotely. Nejlepší variantou je embosovaná kreditní karta, ale bez problémů fungují i embosované debetní karty českých bank.

Placení v hotovosti

Při placení v hotovosti vás patrně překvapí, že bankovky vyšších hodnot (50 a 100 USD) si bude obsluha pečlivě prohlížet. Navíc na mnohých prodejních místech bankovky těchto vyšších hodnot ani neberou. Například ve fastfoodech ve večerních a nočních hodinách většinou neakceptují větší bankovky než dvacetidolarovky, což je obvykle i jasně napsáno na pokladně.
Další články:
V kysaném zelí z obchodů chybí mnohdy vitamíny, které by měly být jeho chloubou, pomocí které oslovuje zákazníky.
Kdy se vyplatí refinancování hypotéky v době, kdy končí fixace, tedy doba, po kterou má klient úrokovou sazbu pevně stanovenu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama