V EU začne platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech!

5. února 2013 v 12:56 |  Týrání zvířat
Od 11. března tohoto roku v EU začne platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech.

Evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg potvrdil, že zákaz začne platit tak, jak byl původně navržen.
Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech na webu uvádí, že ročně zemře v evropských laboratořích 12 milionů zvířat. Za zákaz bojovala 23 let.
Na zvířatech se provádějí především testy toxicity. Při Draizově očním testu se zkoušená látka vkapává opakovaně do očí a vědci zaznamenávají vzniklá poškození ve škále slabě dráždící až po leptavé účinky. Testuje se také orální toxicita, kdy jsou zvířata násilně krmena, nebo kožní dráždivost, při které je zkoušená látka nanášena na oholenou kůži na zádech králíků nebo morčat.
Nejbližším cílem ochranářů teď bude zakázat pokusy na zvířatech i při výrobě čisticích prostředků, protože zákaz, který byl schválen, se týká jen kosmetiky.
Testování konečných kosmetických výrobků na zvířatech je v EU zakázané od roku 2004. O pět let později evropští komisaři zatrhli provádět pokusy kosmetických složek. Od března 2013 by se na území unie neměla testovaná kosmetika ani dovážet a prodávat. I přes tyto zákazy však může později docházet k tomu, že látka vyzkoušená na zvířeti pro použití v jiné oblasti než kosmetice se v ní bude používat.
Zdroj:
Konec utrpení. Ochranáři slaví. Kosmetika testovaná na zvířatech bude tabu - v celé Evropské unii začne 11. března platit zákaz prodeje a dovozu kosmetiky testované na zvířatech.
Zvítězili jsme! V EU začne platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech! - mnohaletá kampaň ECEAE (Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech), za ukončení testování kosmetiky na zvířatech v Evropě, je nyní u konce.
Komentář z diskuse k článku, který vystihuje problém:
Takový Pyrrhovo vítězství... No tak se nebude testovat v EU, ale někde jinde... Zní to hnusně, ale ono je jedno, kde to zvíře bude trpět, když bude trpět... Jestli v Evropě, Asii nebo Americe...na tom snad ani nesejde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama