Mužům vyjde po sjednocení sazeb nově uzavřené životní pojištění výhodněji

16. února 2013 v 12:04 |  Finanční rádce
Muži mají tendenci více riskovat než ženy, trpí jinými nemocemi a zpravidla vykonávají i rizikovější povolání. To mělo až donedávna vliv na výši pojistného u životních a úrazových pojistek u obou pohlaví.

Muži ještě v nedávné době platili životní pojištění často i v dvojnásobné výši, než ženy. Tomu je však konec.
Soudní dvůr EU totiž loni rozhodl, že nižší pojistné pro ženy je porušení principu rovnoprávnosti mužů a žen.
Muži proto již dnes platí na pojistkách řádově o stovky korun měsíčně méně než v minulosti. Před několika dny sjednocení sazeb schválili i čeští poslanci a normu postoupili k posouzení Senátu.
České pojišťovny se tomuto rozhodnutí podřídily, názor na to ale mají zcela opačný. Právě pojišťovny nelze podezřívat z nespravedlivého přístupu, své sazby konstruují podle dlouhodobých statistik úmrtnosti, úrazovosti, diagnóz a podobně. Ty vykazují velmi jasné rozdíly mezi pohlavími, tudíž dosavadní rozdílné sazby byly naopak spravedlivější.
Vše tedy nasvědčuje tomu, že se jedná spíše o ideologické opatření, které podrývá základy pojišťovnictví založeného na teorii pravděpodobnosti.
V praxi přineslo sjednocení sazeb ženám zdražení pojištění na rizika, protože doplácejí na rizikovější muže.
Změna ve výši pojistného se pochopitelně dotkla až nově uzavíraných smluv. Mnohé pojišťovny proto zaznamenaly koncem loňského roku zvýšenýí zájem žen o uzavírání životního pojištění s dosud výhodnějším pojistným.
Pro muže je životní pojištění podle nových podmínek výhodnější a vyplatí se jim pomýšlet na změnu stávající pojistky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama